Myšlienka štúdie vznikla medzi delegátmi Facet5, ktorých zaujimalo, ako ich osobnostné profily ovplyvňujú výber partnera. Aj napriek tomu, že Facet5 bol pracovný nástroj, bolo pre nich zaujímavé zistiť, aký profil majú ich partneri, hlavne keď objavovali správanie spojené s určitými faktormi.Pre účely štúdie sme skúmali 173 profilov párov a porovnali ich s rovnakým počtom náhodne vybratých párov zo širokej databázy a študovali rôzne aspekty ich správania. Pre uistenie, že budú výsledky čo najpresnejšie, museli byť dáta očistené od chýbajúcich informácii a nahradené podobnou vzorkou. Všetky surové dáta boli potom prepočítané, aby sa mohol uskutočniť výskum, ktorý nesmel byť ovplyvnený rôznymi merítkami, ktoré boli pri vyberaní použité. Štúdia potom sledovala to, ako sú si partnerské profily a profily náhodne vybrané, podobné. Facet5 skúma 5 rôznych veličín. Vôľa ovplyvňuje ľudskú snahu a odhodlanie; energia je sociálnosť subjektu a potreba byť v spoločnosti iných. Náklonnosť má na starosti dôveru a vzťahy, kým kontrola reflektuje ľudskú potrebu zapájať sa do vecí ktoré sa dejú naokolo, ich organizáciu a štruktúru. Emocionálnosť zastrešuje ľudskú odozvu na okolitý svet, náš vnútorný hlas, nesie zodpovednosť za vyššie spomenuté kategórie a rozhoduje o našej reakcii na okolie.Takže keď sa dostaneme k láske, ktoré proťajšky spôsobia prelet iskier v tom dobrom a ktoré sú odsúdené k fiasku? Po analýze dát sa zistilo, že medzi jednotlivcami v pároch sú dosť veľké rozdiely, väčšie ako v náhodne vybraných pároch. Inak povedané, ľudia ktorí si vybrali, že budú spolu vo vzťahu, sú si častejšie rozdielni, čo sa základných ľudských vlastností týka ako akékoľvek náhodné párovanie. Vo väčšine prípadov dáta ukazujú že úspešné vzťahy sú častejšie medzi ľuďmi s odlišnými osobnosťami. Introverti dobre vychádzajú s extrovertmi, veľmi organizovaní zase inklinujú k súladu s tými chaotickejšími. Kreatívni a chaotickí medzi nami uvítajú trochu poriadku a tí, ktorým nerobí problém robiť zásadné rozhodnutia ocenia trochu menej presvedčenia. Tieto rozdiely samozrejme môžu spôsobiť frustráciu, ale často sú takýto rozdielni ľudia kompatibilní.
Každopádne, dáta vykazujú jednu dôležitú výnimku. Je jeden aspekt našich charakterov, ktorý musí byť vo vzťahu aspoň podobný a to je náklonnosť. Pravdepodobne nie je prekvapujúce, že to, ako my vidíme naše vzťahy s inými, dosť zavažuje. Niekto starostlivý a nápomocný môže ťažko chápať niekoho kto len tak niekomu nepomôže alebo je dosť cynický, čo sa iných ľudí týka. Náklonnosť je veľmi o našom zmysle pre férovosť, toho, čo tvorí sociálna spravodlivosť; pokiaľ dvaja ľudia s nízkym skóre alebo vysokým skóre budú spolu vychádzať v poriadku, dvaja ludia s rozdielnym skóre budú prikladať rôzny význam ich vzťahom.
Je dosť možné že náklonnosť by mala menší dopad na vzťah na pracovisku, keďže osobné puto nie je také dôležité, ale môže hrať rolu v tom ako rýchlo naviažeme kontakty, vzťahy a dôveru medzi kolegami. Ľudia s rôznou náklonnosťou by podľa týchto dát mali menej harmonické vzťahy ako páry ktoré majú rôzne skóre v ostatných kategóriách. Aj keď pracovné vzťahy nie sú také isté ako vzťahy osobné, je veľa aspektov, ktoré sú podobné a pochopenie ako rôzne typy osobností na seba vzájomne pôsobia môže byť len pozitívne pre tímy a jednotlivcov nápodobne.
Aj keď naša osobnosť môže byť rozdielna od tej, ktorú má náš partner alebo naši kolegovia, zásadné sú naše hodnoty a naše zdieľané pohľady na život naokolo a ako vnímame ostatných. To môže vytvoriť alebo pokaziť vzťah, náš zmysel pre férovosť a náš základný rebríček sociálnych hodnôt. Čiže aj keď veľa rozdielov môže zlepšiť naše vzťahy a udržať ich, nie všetky protiklady sa priťahujú.