Jóga a Facet5? Rozhodne!

Prispôsobivosť je kľúčovým benefitom nástroja Facet5. Je rovnako dobre využiteľný v korporátnom prostredí ako aj pre osobnostný rozvoj, čo počas rokov svojej praxe overil Dánsky Facet5 practitioner John Langford. Chcete sa dozvedieť ako John využil silu Facet5 na súkromnom yoga retreate aby pomohol ľuďom v ich ceste k sebaprijatiu a osobnému rastu? Čítajte ďalej!

Jóga, buddhist mindset, mindfulness a Facet5? Ideálna kombinácia!

John od začiatku svojej práce využíval Facet5 pri coachingu, team-buildingoch a ako nástroj výberu zamestnancov. Dokonale spĺňal jeho požiadavky na nástroj, ktorý by bol podložený výskumom, zobrazoval profil užívateľov na základe ich silných stránok a bol špecificky nadizajnovaný pre coachingovú prax. Okrem toho vo Facet5 objavil celú paletu skvelých nástrojov pre prácu s jednotlivcami aj skupinami, pomáhajúcich pri team-buildingoch a optimalizujúcich rekruitment proces.
Zistil, že teoretický základ Facet5 veľmi dobre korešponduje aj s princípmi práce vychádzajúcej z pozitívnej psychológie a je tiež vhodný pre jeho coachovanie v mindfulness (byť mysľou prítomný pri akejkoľvek činnosti, ktorú práve vykonávame) a osobnostnom rozvoji využitím budhistického zmýšľania (Buddhist mindset).

Johnovo využitie nástroja Facet5 mimo pracovného prostredia sa stalo tak účinným, že zorganizoval desaťdňový Jóga retreat, aby v plnej miere preskúmal jeho možnosti, so skupinou súkromných klientov, kombinujúc západné aj budhistické prístupy.

Jóga retreat v indickej Dharmasale

Desaťdňový retreat sa konal v Dharamsale, v Indii. Retreat bol otvorený všetkým jednotlivcom, ktorí si želali rozvíjať svoje vlastné sebavedomie a mechanizmy zvládania problémov v súkromnom alebo pracovnom živote. K dispozícii bolo desať miest a účastníci sa navzájom nepoznali.

SpotLight je ideálnym nástrojom pre rozvoj talentov a ľahko sa vkladá do každého programu založeného na sebauvedomení a vodcovstve. Je obzvlášť účinný pre veľké skupiny, ako je táto, a poskytuje rámec pre individuálny coaching.

Retreat sa skladal zo starostlivo naplánovaného mixu workshopov založených na údajoch zozbieraných z dotazníkov, prieskumov a samotného programu retreatu, s účelom pozrieť sa na osobné skúsenosti prostredníctvom emócií, myšlienok a činností. Plán, okrem iného, zahŕňal jógu, meditácie, diskusie na vybrané témy, stretnutia a prácu s budhistickými majstrami.

“Zameraním sa na sebauvedomenie bol každý účastník lepšie schopný riešiť svoje osobné ciele a výzvy.”

Každý účastník bol požiadaný, aby uviedol problémy, ktoré by chcel počas retreatu preskúmať. Uvedené problémy zahŕňali napríklad riešenie vzťahov v súkromnom aj pracovnom živote, rozhodovanie, vyrovnávanie sa s minulými činmi alebo udalosťami, zvýšenie schopnosti sústredenia sa na dôležité veci a ako sa vyhnúť ovládnutiu emóciami.

Pred začatím kurzu každá osoba vyplnila dotazník osobnosti Facet5 spolu s prieskumom každodenných výziev, s ktorými sa stretávajú. Dáta sa potom zhromaždili a naďalej sa zbierali počas desiatich dní retreatu z workshopov a aktivít, aby sa každému jednotlivcovi pomohlo dosiahnuť ich osobné ciele.

Jóga retreat sa začal na letisku v Kodani, kde sa skupina stretla a účastníci si boli navzájom predstavení prvýkrát. Každému bola pridelená rovnaká úloha: preskúmať aké emócie a myšlienky sa vynárajú počas cesty do prvého nočného ubytovania v indickom Amritsare. Prežívali stres? Úzkosť? Boli ich emócie negatívne alebo pozitívne? Ako na seba vzájomne reagovali? Ako sa vysporiadavali s výzvami spoznávania neznámych ľudí, neznámeho okolia a prežívania zážitkov?

Po príchode do retreat centra boli profily Facet5 prezentované ako súčasť prvého workshopu. Všetci boli ohromení ich presnosťou a veľmi nadšení vzťahmi medzi rôznymi témami, ktoré videli vďaka výslednej správe. Pre niektorých to bolo po prvýkrát, čo dostali takúto predstavu o svojich vlastných preferenciách a správaní a mohli sa okamžite stotožniť s výsledkami. Rámec Facet5 bol nevyhnutnou súčasťou retreatu, slúžil ako kľúč k tomu, aby každý človek lepšie porozumel sám sebe prostredníctvom poskytnutých údajov.

Počas celého pobytu bol systém SpotLight využívaný na podporu procesu coachingu, vyzývaním účastníkov k tomu aby pracovali naplno, ale zároveň aby riešili svoje frustrácie. Existujú určité podobnosti medzi tibetským budhizmom a pozitívnym psychologickým rámcom Facet5: myšlienka, že sme všetci schopní dosiahnuť náš plný potenciál. V tibetskom budhizme prichádza osvietenie k človeku, ktorý je schopný pozerať sa na pravdu, ktorá je za tým ako sa veci javia, a byť oslobodený od negativity tým, že sa nenechávame zamotať do vlastných myšlienkových pochodov. V tomto prípade „negativity“ súvisiacej s frustráciami a osobnými výzvami identifikovanými vďaka Facet5 a SpotLight.

“Jeho univerzálna príťažlivosť spočíva v základných pravdách, ktoré odhaľuje: skúma a vysvetľuje stavebné kamene osobnosti, ktoré robia každého človeka jedinečným.”

Ste zvedaví aký bol výsledok?

Všetkých desať účastníkov považovalo retreat za hodnotný a poučný zážitok. Všetci boli veľmi potešení, že sa mohli v priebehu kurzu stotožniť s výslednými správami a boli veľmi ohromení presnosťou a zrozumiteľnosťou Facet5. Niektorí uviedli, že by odporúčali Facet5 svojim vlastným organizáciám na profesionálny a osobnostný rozvoj a mnohí komentovali, že aj keď sa v minulosti stretli s inými nástrojmi na profilovanie osobnosti, Facet5 bol rozhodne lepší a prevyšoval všetky ostatné, ktoré predtým používali.

Zameraním sa na sebauvedomenie a pochopením základných vlastností svojej osobnosti, ktoré definujú naše reakcie, preferencie a správanie, bol každý účastník schopný lepšie adresovať svoje osobné ciele a výzvy. Dôkladné skúmanie interakcií s ostatnými a spôsob, akým sú tieto ovplyvnené našimi osobnosťami, im pomohlo riešiť problémy, ktoré zažívali vo vzťahoch v rámci pracoviska i mimo neho a všetci sa cítili lepšie schopní riešiť frustrácie a výzvy vo svojom živote.

Celý proces prispel k zlepšeniu komunikačných zručností, najmä poskytnutím rámca na pýtanie sa bez posudzovania a zamerania sa na oblasti rizika, frustrácie a rozvoja bez negativity alebo konfrontácie. Aj keď primárne zvyšoval chápanie seba a iných, pomohol účastníkom lepšie rozpoznať, využiť a riadiť svoje vlastné jedinečné štýly.

Tento jóga retreat bol tak úspešný, že John v súčasnosti plánuje sériu budúcich retreatov, ktoré budú naďalej používať Facet5, aby pomohli ľuďom pochopiť seba a svoje správanie.

Prečo je Facet5 tak efektívny?

Facet5 poskytuje rámec, ktorý umožňuje ľuďom preskúmať a posilniť svoje vlastné jedinečné vlastnosti. Je prezentovaný pozitívne a jeho presnosť je upokojujúca a umožňuje ľuďom, aby sa so zisteniami stotožnili veľmi rýchlo. John vždy používa Facet5, aby sa zameral na pozitíva, ukazujúc ľuďom, ako môžu pracovať na rozvoji stratégií zvládania a prekonávania problémov prostredníctvom svojich prirodzených silných stránok. Týmto spôsobom si ľudia môžu nájsť svoje vlastné riešenia a mať väčšiu vieru a dôveru v ich neustálu schopnosť pokračovať v napĺňaní svojho dlhodobého potenciálu.

Hoci Facet5 bol špeciálne navrhnutý na použitie na pracovisku, jeho univerzálna príťažlivosť spočíva v základných pravdách, ktoré odhaľuje: skúma a vysvetľuje stavebné kamene osobnosti, ktoré robia každú osobu jedinečnou a pomáha ukázať, ako tieto prvky ovplyvňujú reakcie, správanie a osobné interakcie. Poskytovaním jasnosti, pochopenia a sebauvedomenia pomáha ľuďom lepšie komunikovať, porozumieť druhým a rozvíjať správanie, ktoré vedie k realizovaniu vlastného potenciálu. Takýmto spôsobom je Facet5 rovnako dôležitý pre podporu mindfulness a osobnostného rozvoja, ako aj pre profesionálnu a organizačnú transformáciu.

O Johnovi Langfordovi

John je practitionerom Facet5 už šesť rokov, pričom ho využíva tak s obchodnými klientami v rámci team-buildingov, profesionálneho rozvoja a rekruitmentu, ako aj so súkromnými klientami pre osobný rozvoj a mindfulness. Vo svojej kariére pracoval ako predškolský učiteľ aj ako psychoterapeut s použitím kognitívnych terapeutických techník. Má magisterský titul v oblasti Verejnej politiky (spoločenské vedy), bakalársky titul v odbore Komunikácia a v Organizačnej psychológii a je kvalifikovaným NLP coachom. Jeho Facet5 family je Developer.

Príchod nového lídra do tímu

Príchod nového lídra do organizácie je často sprevádzaný očakávaniami o raste a dosahovaní výkonov v time alebo v organizácii. Integrácia nových lídrov do spoločnosti však môže byť finančne náročná, stresujúca pre obe strany a s nečakaným koncom.

Vyjasnenie vzťahov v tíme

Príchod nového lídra do organizácie je často sprevádzaný očakávaniami o raste a dosahovaní výkonov v time alebo v organizácii. Integrácia nových lídrov do spoločnosti však môže byť finančne náročná, stresujúca pre obe strany a s nečakaným koncom. Výkon v tímoch môže dokonca v určitom období poklesnúť. Prieskumom sa dokázalo, že poklesu je možné zabrániť, pokiaľ sa postupuje cez nižšie popísaný model obsahujúci 5 krokov.Tento model zaručuje lepšiu aklimatizáciu a rýchlejšie doisahnutie optimálnej atmosféry v time. Model sa dá používať na všetkých úrovniach organizácie.
Skryté výdavky pri výbereNa nahradenie lídra bežne potrebujete viac ako 150% platu. Do tohto nie šú započítané výdavky ako náklady na headhuntingovú agentúru, inzercia, reklama, assessment a testy, a prípadné náklady súvisiace s relokáciou lídra. K skrytým výdavkom patria aj náklady personálneho oddelenia a strata výkonu tímu. Veľakrát sa ukazuje, že seniorný manažér nie je schopný obsiahnuť kultúru danej inštitúcie, hoci má vedomosti aj znalosti v danej problematike. Veľmi dôležitou súčasťou výberu senior manažéra je presvedčiť sa, či je tým správnym kandidátom.Prechodný cyklus zmeny lídrovPo prvotnom šoku, spôsobenom zmenou lídra, sa ľudia začnú pýtať: “Ako ma táto zmena ovplyvní?” “Aký človek je tento líder?” “Ako sa veci okolo mňa zmenia?” Otázky súvisia s neistotou, ktorá má vplyv na šírenie klebiet a pokles výkonu.

V tomto bode dochádza k tomu, že priaznivá úroveň stresu ( ktorá pozitívne ovlyvňuje výkon) sa nebezpečne zvyšuje a začne brániť zamestnancom zacieliť sa na výkon a prácu.

Po príchode nového lídra je produktivita zamestnancov najmenšia. Na to, aby ľudia urobili prvý dojem, každý sa snaží správať inak ako bežne a taktiež na lídra je väčší tlak zvládnuť zmenu a nadviazať vzťahy.

Skrátenie prechodného cyklu je možné dosiahnuť pomocou týchto krokov: 
Krok 1: Predstavenie modelu

Celý process začína zoznámením sa s novým prichádzajúcim lídrom, aby mu boli objasnené ciele modelu a predstavený nástroj Facet5. Líder si prostredníctvom online dotazníka urobí osobnostný test Facet5 Profile.

Cieľom prechodného procesu je adresne ukázať všetkým zamestnancom ako bude fungovať tím a na čo by sa mal zamerať a na čo sa zacieli v budúcnosti. Líder dostane jedinečnú šancu vidieť svoj tím priamo pri práci. Musí byť pripravený aj na niektoré otázky priamo na telo.

Krok 2: Assessment použitím Facet5

Facet5 sa opiera o psychológiu Big5. Používa sa viac ako 20 rokov a využívajú ho popredné spoločnosti vo svete. Svojím konceptom je zameraný priamo na pracovný proces a dodáva nevyhnutné informácie ako byť efektívny v práci.

Každý v tíme prejde 15 minútovým online assessmentom Facet5 a následne dostane počas individuálneho sedenia informácie ohľadom svojej osobnosti. “Počas spätnej väzby sa zameriavame na to, aby mu každý porozumel. Taktiež sa pýtame otázky o jeho predstave o práci v tíme a ako mu môže nový líder pomôcť, aby bol efektívnejší a spokojnejší. Odpovede sumarizujeme, ale pritom zachovávame anonymitu.” objasňuje Debora Wolf, certifikovaná koučka Facet5.

Príklady otázok: Kto je nový človek v tíme? Ako to ovplyvní moju momentálnu pracovnú pozíciu? Bude moja pozícia dôležitá? Bude vadiť, ak odídem z kancelárie skôr? Čo si predstavuje pod produktivitou a efektivitou? Ako ma bude hodnotiť?Krok 3: Líderský Feedback

Konzultanti sa stretnú s novým lídrom, aby mu predstavili Facet5 a aj otázky členov tímu a tiež ich obavy. Tu nastáva čas, kedy si nový líder naozaj uvedomí, že je členom nového tímu a začne byť vnútorne angažovaný. Okrem toho zistí, s čím sa jeho tím momentálne zaoberá a získa o ňom jasnú predstavu.

Diskusia pomáha novým lídrom prehodnotiť ich názory voči názorom tímu. S týmito vedomosťami líder môže začať jasnejšie vidieť, aké výzvy ho čakajú.

Krok 4: Stretnutie s tímom

Facet5 obsahuje samostatný model tímovej správy, ktorá sa nazýva TeamScape; kópiu dostane každý z členov tímu. Tímové stretnutie je naplánované krátko po tom, ako nový líder nastúpi na svoje miesto.

Stretnutie začína krátkou sumarizáciou profilov v tíme. Potom silné stránky a veci, ktoré môžu byť pre druhých konfrontačné. Následne sa ukazuje dynamika tímu, jeho sila, kultúra v time, aké sú vzťahy a ako s nimi pracovať.

Príklad: Výsledky ukazujú, že tento tím je sociálny a altruistický a má rád brainstormingové riešenia alebo riešenia, na ktorých participoval celý tím. Ďalej ukazuje, že vela času venuje hodnoteniam a hľadaniu najlepšieho možného riešenia.

Môžeme predpokladať, že sa ťažko rozhodujú, iba jeden člen tímu je decision maker a strácajú záujem, keď majú niečo implementovať. Zobraním týchto faktov do úvahy, líder tohto tímu bude mať kľúčovú rolu v rozhodovacom procese.

Model tiež používa „konfliktný dotazník“ (aut.Thomas Kilman), na základe ktorého predpokladá, ako ktorý člen tímu rieši problém a správa sa v konfliktnej situácii. Spolu s týmto modelom môže facilitátor ukázať správanie sa členov tímu v diskusii pri súhlasnom stanovisku a nesúhlasení. Nový líder dostáva informáciu ako sa ľudia správajú, keď s ním nesúhlasia. Potom môže byť pripravený na rozdiely medzi členmi tímu.

Následne sa pozornosť sústredí na budovanie silných stránok tímu a na výzvy, ktoré ho čakajú. Pri príprave na stretnutie boli členovia tímu požiadaní, aby si pripravili, čo robia dobre (čo im utkvelo zo spätnej väzby z Facet5) a tiež, aby identifikovali svoje problémové oblasti. Na problémové oblasti sa nalepí nálepka: „Výzvy pracujú pre mňa“ a identifikujú sa oblasti pre rozvoj, na ktorých sa bude pracovať. Nakoniec sa líder vyjadrí ako pomôže každému členovi dosiahnuť ciele a pracovať efektívne.

Členovia tímu sú pozbudzovaní, aby sa vyjadrili ku každému bodu zoznamu. Zvyčajne to prispieva k otvoreniu komunikácie a dôvery. Celé stretnutie sa spracuje a zanesie do dokumentu, ktorý sa nazdieľa.

Krok 5: Follow Up

Novému lídrovi odporúčame, aby 90 dní po tímovom workshope inicioval ďaľšie stretnutie, kde sa dokument silných stránok a výziev updatuje. Používanie tejto techniky prispieva k budovaniu dôvery a zacieľuje sa na tímovú prácu a jej cieľ. Revidovaním dokumentu ľuďom meniť ich zaužívané správanie.

Tento process rýchlo integruje lídra do tímu a zlešuje jeho funkcionalitu a efektivitu. Rozvíja porozumenie medzi členmi tímu a dáva odpoveď ako ľudia pracujú. Líder má možnosť vidieť silu tímu a lepšie nasmerovať jeho rozvoj.

Nakoniec TeamScape používa jednoduchý jazyk, ktorému každý rozumie a na základe ktorého chápe preferencie a osobitý štýl jednotlivých členov tímu. Takýmto spôsobom sa pracuje aj so spätnou väzbou, čím sa prispieva k vytvoreniu vysoko efektívnych a funkčných tímov.

Klienti potvrdzujú, že toto riešenie im zlepšilo správanie sa v tímoch už v prvých 6 mesiacoch po príchode nového lídra. Spätná väzba od lídrov je veľmi pozitívna, keďže im dáva znalosť o jednotlivých členoch tímu a jeho fungovaní.
marec 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Rozhovor s koučkou Evou Pilarčíkovou